23.7.2025. u 06:02
TEKST: Ivan J.
FOTO: kriptokutak.com
Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.
23.7.2025. u 06:02
TEKST: Ivan J.
FOTO: kriptokutak.com
U jednom od prethodnih članaka pisali smo o tome kako internet pamti više nego mi sami – svaku prijavu, klik, fotografiju ili komentar. Ali što to točno znači? Što zapravo ostaje iza nas svaki put kad koristimo internet? Taj nevidljivi trag koji svakodnevno ostavljamo zove se digitalni otisak.
Digitalni otisak nije ništa mistično – to su vaši podaci, navike, ponašanja i komunikacije koje svjesno ili nesvjesno dijelite s internetom. I dok vi možda zaboravite što ste “lajkali” prošli tjedan, internet ne zaboravlja. U ovom članku pokazat ćemo vam kako otisak nastaje, tko ga sve koristi i, što je najvažnije – kako ga možete prepoznati, smanjiti i zaštititi.
Što je digitalni otisak?
Kada čujemo riječ otisak, većina nas pomisli na tragove u pijesku ili otisak prsta. No u digitalnom svijetu, otisak ostaje iza svakog našeg poteza na internetu – često i bez da to znamo. Digitalni otisak je skup svih podataka koje ostavljamo koristeći uređaje, aplikacije i internetske usluge.
Postoje dvije vrste:
Aktivni otisak – sve što svjesno dijelimo: objave na društvenim mrežama, komentari, lajkovi, prijave na newslettere, kupovine, slike koje šaljemo.Pasivni otisak – sve što se bilježi bez našeg znanja: IP adresa, lokacija, vrijeme provedeno na stranici, što kliknemo, kakav uređaj koristimo.
Zamislite to ovako: svaki put kad koristite internet, ostavljate digitalnu “mrvicu” iza sebe. S vremenom, te mrvice postaju put kojim netko može saznati tko ste, gdje se krećete, što volite, s kim komunicirate – i to bez da vas ikad pita za dopuštenje.
Tko prikuplja vaš digitalni otisak – i zašto?
Možda mislite da nitko nema vremena baviti se baš vašim ponašanjem na internetu. Ali istina je suprotna – vaš digitalni otisak ima itekako veliku vrijednost, i mnogi ga žele zabilježiti, analizirati i iskoristiti.
Prvi na listi su naravno velike tehnološke kompanije poput Googlea, Facebooka (Meta), Amazona i sličnih. Oni koriste vaš otisak kako bi stvorili digitalni profil – sliku o tome tko ste, što vas zanima, koliko trošite, gdje se nalazite i kako razmišljate. Taj profil zatim koriste za personalizirane oglase, preporuke i prodaju – vama ili oglašivačima.
No tu nije kraj. Vaš otisak prate i:
Oglašivačke mreže i “data brokeri” – koji preprodaju podatke o korisnicima trećim stranama.Aplikacije koje instalirate – čak i one koje vam djeluju nevino, poput vremenske prognoze ili igrice.Web stranice koje posjećujete – koriste kolačiće (cookies) i druge alate kako bi pratili vašu aktivnost, i nakon što napustite njihovu stranicu.U nekim slučajevima, nažalost, podaci koje ste ostavili mogu završiti i u rukama prevaranata ili hakera – posebno ako su procurili iz loše zaštićenih baza podataka.
Digitalni otisak više nije samo tehnička stvar – on postaje sredstvo nadzora, manipulacije i zarade. I zato je važno znati kako ga prepoznati i obuzdati.
Koji su rizici digitalnog otiska?
Na prvi pogled, možda se čini bezopasno što vas netko “profilira” kako bi vam ponudio bolju reklamu. Ali digitalni otisak ne služi samo za prikaz tenisica koje ste jučer gledali online. On može imati ozbiljne posljedice – osobne, profesionalne i sigurnosne.
Zamislite da potencijalni poslodavac pretražuje vaše ime i naiđe na stare objave koje više ne odražavaju ono tko ste danas. Ili da hakeri dođu do vaših podataka i koriste ih za krađu identiteta, pristup vašem bankovnom računu, pa čak i za ucjenu.
Što više podataka dijelite, to je slika o vama preciznija – i lakša za iskorištavanje. A ono što je jednom završilo na internetu, teško se potpuno briše. Čak i ako obrišete objavu – postoji backup, screenshot, arhiva… i često ne znate tko je to već vidio ili spremio.
Kako provjeriti i kontrolirati svoj digitalni otisak?
Prvi korak u kontroli digitalnog otiska je – saznati što sve postoji o vama online. To možete napraviti jednostavnom vježbom: upišite svoje ime i prezime u Google. Isprobajte i kombinacije s mjestom stanovanja, školom, bivšim poslodavcem, pa čak i e-mail adresom. Ono što pronađete – mogu pronaći i drugi.
Zatim pogledajte sljedeće izvore:
Google My Activity (myactivity.google.com) – vidi što Google zna o tebi.Društvene mreže – provjeri koje su objave javne, tko može vidjeti tvoje fotografije, komentare, lajkove.Aplikacije na mobitelu – mnoge imaju pristup lokaciji, mikrofonu, kameri ili kontaktima iako ih ne koristite često.
Nakon što steknete uvid, vrijeme je za digitalno čišćenje:
Obrišite stare objave koje više ne želite da netko vidi.Ugasite račune koje više ne koristite (koristite alat poput JustDelete.me).Podesite postavke privatnosti tako da dijelite samo ono što stvarno želite.
Posebnu pažnju posvetite mobilnim aplikacijama – svaka aplikacija koju instalirate može prikupljati podatke. Provjerite dozvole, onemogućite nepotrebne pristupe i
redovito čistite aplikacije koje više ne koristite.
Zaključak: Vaš digitalni trag govori više nego što mislite
Možda ne objavljujete puno. Možda mislite da pazite. Ali istina je – svi ostavljamo digitalni trag, svaki dan, svakim klikom, svakom aplikacijom koju koristimo. Taj trag ne nestaje, već se gomila i oblikuje sliku o vama koju drugi mogu vidjeti – ljudi, poslodavci, kompanije… i ponekad, netko s lošim namjerama.
Digitalni otisak nije nešto što treba izazvati paniku, nego svijest. Jer on nije neizbježan – možete ga kontrolirati, smanjiti i očistiti. A prvi korak je da ga uopće postanete svjesni.
Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.
Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.