21.2.2024. u 19:16
TEKST: Grad SB
Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.
21.2.2024. u 19:16
TEKST: Grad SB
Svake godine se diljem svijeta na današnji dan – 21. veljače – obilježava Međunarodni dan materinskog jezika. Dan je posvećen promicanju jezične raznolikosti i očuvanju materinskog jezika kao temelja kulturnog identiteta. Iako jezična raznolikost može biti izazovna u današnjem poimanju svijeta, važno je prepoznati i cijeniti bogatstvo koje donose različiti jezici i kulturološki konteksti.
Jezik je to s kojim se dijete prvo susreće i kojim izražava svoje osjećaje, misli i iskustva. Materinskim jezikom prenose se tradicije, običaji i dublje kulturno naslijeđe. Također, Hrvatski je sabor 2019. godine 22. veljače proglasio Danom hrvatske glagoljice i glagoljaštva, a na inicijativu Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje te u spomen na prvu knjigu tiskanu glagoljičnim pismom i na hrvatskome jeziku „Misal po zakonu rimskog dvora“ iz 1483. godine. Upravo je glagoljica prvo pismo kojim su Hrvati prije više od tisuću godina ostavili trag o svom jezičnom identitetu te zapisali dio hrvatske kulturne baštine.
Ovogodišnje obilježavanje posebno je usmjereno na podizanje svijesti o jezičnoj raznolikosti i potrebi zaštite manjinskih jezika koji su u opasnosti od nestanka. Prema UNESCO-u, oko 40% svjetskih jezika suočava se s rizikom izumiranja do kraja ovog stoljeća. Stoga, važno je ulagati napore u njihovo očuvanje kako bi se očuvala kulturna raznolikost i doprinijelo izgradnji otvorenog i inkluzivnog društva.
Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.
Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.