Društvo

ʼKako je rastao Đuro tako je rastao i Slavonski Brodʼ

PREDSTAVLJENA NOVA KNJIGA U SL.

Foto 164694

Krenulo je trodnevno obilježavanje Dana hrvatskih branitelja Brodsko-posavske županije. Tako je u Gradskoj knjižnici predstavljena knjiga "Tvornica Đure Đakovića u Domovinskom ratu, autora Frane Piplovića. 

"Temeljni cilj je da se ostavi istina, da se ostavi dokument za sva vremena. Prije svega ne nama starijima, mi smo akteri zbivanja. Cilj su mladi, memorija ostaje kod onih koji će ih nositi. Zato sam se trudio, i okupio ljude s kojima sam došao do dokumenata. 

Otprilike sam znao kako su se stvari odvijale, čekao sam da institucije krenu nešto pisati, osjećao sam povrijeđenim, pa sam si rekao, kreni čoviječe. Krenuo sam u projekt koji zahtjeva financijsku potporu, koju sam dobio od Đure Đakovića. Imamo sreće što imamo živih ljudi, apeliram na mlade ljude da se upuste u istraživanje sadržaja ovog grada. Đuro Đaković i Sl. Brod su sijamski blizanci. Kako je rastao Đuro tako je rastao i Slavonski Brod. 

Jedan dio dokumentacije je uništen, jednim dijelom nestaje povijest grada. Jedan dio ljudi koji su bili zaposlenici Đure Đakovića, oni su danas vlasnici pojedinih poduzeća. Njihova ponašanja nisu ponašanja Đure Đakovića, razumijem da neke stvari ne mogu biti. Na primjeru ove knjige, baš takvi nisu htjeli dati niti kune", kazao je autor knjige Frano Piplović.

"Bili smo najveći proizvođač streljiva za vojsku u Hrvatskoj, ali to se nije znalo jer se radilo s eksplozivima, ova knjiga prvi puta to pisala, piše o svim firmama Đure Đakovića koja su tada radile za vojsku u Hrvatskoj. Zato knjiga ima veliku vrijednost. 

Druga vrijednost, moram tako reći jer je tako u knjizi napisano, je to što je prvi put opisano učešće rodoljuba iz srednje Bosne. Mi bi teško u Đuri napravili to što smo napravili da nije bilo tih ljudi. Treće, podsjeća na to vrijeme kada smo kad smo svi bili složni", kazao je Nikola Veočić. 

"Cijela ideja krenula je od firmi koje se zovu Đuro Đaković, prilikom inicijative da 100 godina Đure Đakovića proslavimo svi zajedno. Onda smo pozvali Franu da krene s knjigom, bilo je dogovoreno da se napravi manja knjiga kako je Sl. Brod obranio tenkove koje je htjela uzeti JNA. Taj isti oblik je nastavljen dalje u sveobuhvatnu knjigu koja vuče povijest Đure Đakovića", kazao je Hrvoje Kekez. 

Komentari

Ostavite komentar

0 / 2000

Učitavanje komentara…

Povezane vijesti