SB Online
Promjena teme
Prijava
Pretraži SB Online

Čaroban blagdanski ugođaj u povijesnoj Kući Brlić

29.11.2024. u 08:12
TEKST: Grad Sl. Brod

Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prilagodba teksta
KONTRAST
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED
SB Online | Čaroban blagdanski ugođaj u povijesnoj Kući Brlić SB Online | Čaroban blagdanski ugođaj u povijesnoj Kući Brlić

29.11.2024. u 08:12
TEKST: Grad Sl. Brod

Prilagodba teksta ▼
KONTRAST
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED

Kuća Brlić, dom Ivane Brlić Mažuranić smještena na glavnom gradskom trgu koji nosi njeno ime, i ovoga se prosinca okitila božićnim ruhom. Prizemlje Kuće, koje sa svojih sedam velikih prozora- izloga gleda na trg, zasjalo je diskretnim sjajem lampica, a prozor na ulazu u Interpretacijski centar Ivana Brlić-Mažuranić krase kuglice sa ilustracijama iz Šume Striborove, akademskog slikara Hrvoja Marka Peruzovića, u izvedbi Valentine Srnojević. Posebna pažnja posvećena je božićnom uređenju prvoga kata Kuće Brlić, na kojem se nalazi autentični postav stana Brlićevih.


U ulaznom hodniku, na dvije starinske konzole s ogledalima postavljeni su zimski aranžmani s bazom od borovih grančica, ukrašeni prirodnim materijalima; lišćem, jabukama, orasima.... Baš kao što je nekad Ivana donosila prirodne materijale iz obiteljskog ljetnikovca Brlićevac i njima ukrašavala svoju gradsku kuću. Između konzola, na dvokrilnim vratima koja vode u centralnu sobu stana, vjenčić je od istih materijala.
U božićnom duhu uređen je i prostor današnje knjižnice, a koji je u doba kada su Ivanina djeca odrastala, bio prostor centralnog salona, u kojem su se odvijala obiteljska druženja, ali i oko stola okupljali gosti; prostor je to u kojem se objedovalo, kitio se bor, najintenzivnije se živjelo.


Kako je to zapisala profesorica Jasna Ažman u svom tekstu „Život u pismima“ objavljenom u Hrvatskoj reviji br. 3, 2013., „kada se na svoj osamnaesti rođendan, 18. travnja 1892. udala za brodskog odvjetnika dr. Vatroslava (Ignacija-Nacu) Brlića pokazat će se da će joj od svih životnih odrednica najvažnija biti ljubav koju je u najsretnijem supružničkom obliku pronašla uz svojeg Nacu, kao i ljubav majke roditeljice koju je pružala svojoj djeci i unucima, a primala ju natrag stostruko uzvraćenu.“ Prvih desetak godina braka Ivana je rađala djecu, učila se gospodarenju velikom kućom i brojnom služinčadi, a napose, sve je više preuzimala brigu o obiteljskim imanjima i vinogradima.
O detaljima uređenja Kuće Brlić saznajemo iz bogate Ivanine korespondencije s majkom, u kojoj su uz opise blagdana, posebice Božića, sa svim detaljima pripremanja darova, uređenja kuće i obreda koji se uobičajeno provode, posebna mjesta zauzimali jelovnici i recepti koje je Ivana stalno tražila. Saznajemo tako da su se na Ivaninom božićnom stolu obavezno nalazili paprenjaci, cimet zvjezdice i vanilin krancli, iz vitrina se vadio najfiniji engleski porculan, „plavi“ set koji je dio obiteljskog nasljeđa, a drvce su kitilo svečano, ali s mjerom, srebrenim kuglicama i „svilenim“ bombonima. S posebnom je pažnjom pripremala Ivana svoj dom za dolazak Božića; od ukrasa na drvcu, preko blagdanskog jelovnika, do darova. Tako u pismu majci, datiranom 26.XII 1900. Ivana piše:


Božićno drvce je zbilja jako liepo a i liepo smo ga nakitili. Meni se u obće Mažuranićki način božićnog drvca od svih dosad vidjenih najviše svidja.- Ivo, koj je već cieli dan badnjaka ležao prem ospice još nisu vani bile, ustao je predvečer i kitio s nama drvce, a kad je zvono zazvonilo i vrata se otvorila bio je za cielu večer zdrav zdravcat od samog veselja.
Pomno planiranim darovima, Ivanaje darivala sve koji su živjeli u Kući Brlić, od posluge do supruga i djece, koja su ipak dobivala najviše poklona.
„Darovi su bili ( osim Tvojih) kako sliedi: Ivo: Tivoli, tvrdjavu sa soldati, turn-aparat, hosenträger. – Zora: nachtkastl ( !) bebu sa zibicom, šparherd sa sudjem, garnituru metlah, mala kola sa zecom i britanika essbesteck ( onaj srebreni još je škoda za nju) i plavu svilenu opravu. Zdenka: bebu, slikovnicu, konja, bubanj, pajacla od Bete- Naca: Bierkrügel sa pokrovcem, Patent-Wasser- Aschentazel i dvie knjige- Katica: plavu svilnu blusu ( već načinjenu) i parhet i borte za hauskleid, Marija- bordeau loden- kuharica- parhet i broš- Mato- kesu s 5 kruna i još Lieutenant Drogli koj nas uviek fotografira liepu rauchgarnituru za 5 fr.- Nije se znalo koje je od djece veselije.“ piše Ivana. 
Pozivamo sve zainteresirane posjetitelje da se dolaskom uvjere da je povijesna Kuća Brlić posebno šarmantna, obučena u starinsko blagdansko ruho. 




Ocijenite članak

Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.