SB Online
Promjena teme
Prijava
Pretraži SB Online

Brazilski soj koronavirusa otkriven u Hrvatskoj

SB Online | Brazilski soj koronavirusa otkriven u Hrvatskoj SB Online | Brazilski soj koronavirusa otkriven u Hrvatskoj

PRIJE 3 GODINE
TEKST: jutarnji list/jutarnji list

Prilagodba teksta ▼
KONTRAST
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED

U Hrvatskoj je pronađena mutacija koronavirusa, točnije brazilski soj. Identificirali su ga znanstvenici Instituta Ruđer Bošković pod vodstvom Olivera Vugreka, javlja N1.

Mutacija koja je pronađena kod brazilskog soja potvrđena je u Hrvatskoj u jednom uzorku od 50 analiziranih, a radi se o mutaciji u proteinu šiljku na položaju E484K. Analizirani su uzorci iz Zagreba, Osijeka i Čakovca, a brazilski soj je potvrđen na jednom uzorku iz Zagreba od 30. siječnja.

Radi se o uzorcima koji su prikupljeni i analizirani tijekom prosinca, siječnja i veljače, a prikupila ih je poliklinika Medikol u sklopu svojeg PCR testiranja.

Prisutnost mutacije karakteristične za britanski soj nije pronađena u ovoj analizi.

Podsjetimo, u Hrvatskoj su prošlog tjedna potvrđeni prvi slučaji s britanskom mutacijom koronavirusa B.1.1.7.  a uzorci su sekvencirani u Klinici za infektivne bolesti "Dr. Fran Mihaljević", priopćilo je prošlu srijedu Ministarstvo zdravstva. Trenutno je u Hrvatskoj potvrđeno 11 slučajeva britanskog soja koronavirusa.

- Mutacija E484K sama po sebi nije nova varijanta, ona je mutacija koja se javlja u različitim sojevima virusa SARS-CoV-2, primjerice u južnoafričkoj (B.1.351) i te brazilskoj (B.1.1.28) varijanti, kaže voditelj istraživanja i Laboratorija za naprednu genomiku Instituta Ruđer Bošković, dr. sc. Oliver Vugrek i dodaje: 

- Upravo zahvaljujući informacijama koje nam otkriva praćenje genetike, odnosno mutacija virusa i njegovog ponašanja, stručnjaci mogu ustanoviti zašto se u određenom trenutku virus pojačano ili slabije širi među populacijom, te zašto i kako dolazi do razvoja blažih ili težih oblika bolesti kod ljudi. Povrh toga, tako je moguće pratiti ima li određeni soj sposobnost izbjeći otkrivanju specifičnim dijagnostičkim testovima, te utvrditi ima li određeni soj virusa sposobnost razviti smanjenu osjetljivost na terapiju. Također, praćenje genetike koronavirusa omogućava nam da dobijemo vrijedne informacije o djelovanju i trajnosti prirodnog imuniteta ili imuniteta stečenog cijepljenjem. Dakle, sve su nam te informacije ključne kako bi se mogli uspješno boriti s koronavirusom i zato trebamo što više sekvencionirati, objašnjava dr. sc. Oliver Vugrek za N1.

Izvor:www.jutarnji.hr


Ocijenite članak

Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Vezane teme: