SB Online
Promjena teme
Prijava
Pretraži SB Online

Bliži se napad šljivine osice: Kako zaštititi nasade?

31.3.2025. u 13:52
TEKST: agroklub.com

Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prilagodba teksta
KONTRAST
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED
SB Online | Bliži se napad šljivine osice: Kako zaštititi nasade? SB Online | Bliži se napad šljivine osice: Kako zaštititi nasade?

Šteta može iznositi i do 90%. Kako spriječiti napad?

31.3.2025. u 13:52
TEKST: agroklub.com

Prilagodba teksta ▼
KONTRAST
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED

Žuta šljivina osica i crna šljivina osica, Hoplocampa flava i Hoplocampa minuta, što se tiče insekata, predstavljaju najveći problem za visok prinos šljiva. Šteta može iznositi i do 90%. Kako spriječiti napad?
Vegetacija kod šljiva je i ove godine krenula ranije, odnosno, skoro u isti dan kao i prošle, što je iznenađenje imajući u vidu da je veći dio zime bilo hladno, s niskim temperaturama i snijegom.
Ne dozvoliti crnu točku na plodićuAli, što je tu je, osica se probudila iz zimskog sna, a prezimljava u stadiju pagusjenice, u zemlji, odakle izlazi u ožujku i nakon par dana polaže jaja u dno listića poluotvorenih ili otvorenih cvjetova. Kada dođe do opadanja 2/3 cvijeta, iz jaja izlaze ličinke i ubušuju se u mlade, zametnute, plodove. Ako se tada ne reagira, ­­šteta može biti katastrofalna.


Dolazi do pojave crne točke na plodiću, kroz koji je ušla ličinka i tada je kasno za reakciju. Svi ti plodići će opasti, a ličinka se pretvoriti u pagusjenicu i spustiti u tlo sama preko niti ili kroz opale plodove. Zato se i kaže da obrada tla tj. frezanje u rano proljeće, može smanjiti napad osica.
Napad će biti jak ako je tijekom travnja kada šljiva cvijeta, vrijeme toplo. Spas može biti hladno vrijeme tijekom cvjetanja, što meteorolozi najavljuju, u ovoj godini, za početak travnja. U tom slučaju, ne dolazi do razvoja jaja u ličinku
U ponudi malo sredstava za zaštituKada je riječ o insekticidima, svake godine izbor se sužava, jer su sve strožiji europski propisi o dozvoljenim sredstvima. Još se mogu pronaći sredstva na bazi deltametrina, cipermetrina i slično, ali su otrovni za pčele i ne smiju da se koriste u cvjetanju što, nažalost, mnogi rade.


Ako voćar želi koristi ekološka sredstva, tu su npr. bijelo ulje, u dozi 100 do 200 ml/10 litara vode, ili Neem ulje, litra u 100 litara vode. Naravno, postoje i ostala organska sredstva na bazi organskog ugljika i algi, kao i začini kao što su lukovi, čili, ocat. Jedini problem sa začinima je što se brzo ispiru kišom.




Ocijenite članak

Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.