SB Online
Promjena teme
Prijava
Pretraži SB Online

U tri godine nestalo više od 18 tisuća djece-migranata, kako se to i zašto događa?

SB Online | U tri godine nestalo više od 18 tisuća djece-migranata, kako se to i zašto događa? SB Online | U tri godine nestalo više od 18 tisuća djece-migranata, kako se to i zašto događa?

PRIJE 3 GODINE
TEKST: PSD/slobodnadalmacija.hr

Prilagodba teksta ▼
KONTRAST
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED

Stravična računica kaže da je čak 18.292 djece-migranta, maloljetnika bez pratnje, nestalo u Europi između siječnja 2018. i prosinca 2020. godine. To znači da nestaje gotovo 17 djece dnevno. Samo prošle godine u 13 europskih zemalja nestalo je 5768 djece.

Gdje su, kako i zašto nestaju? Pitanja su to na koje odgovore pokušavaju pronaći britanski, njemački, nizozemski, talijanski, francuski, belgijski i grčki novinari, udruženi u projekt prekograničnog novinarstva "Lost in Europe" (Izgubljeni u Europi) koji istražuje nestanak djece-migranata.

Državne institucije, piše DW, nemaju pojma gdje su djeca, ali su vjerojatno u velikoj opasnosti – strahuje se da su neki od njih pali u ruke narkobandi, trgovaca ljudima ili prodani u seksualnu industriju. Neki među njima možda su putovali kod obitelji ili prijatelja u Europu, a da to nisu prijavili. Guardian donosi kako je većina djece koja su nestala tijekom posljednje tri godine u Europu došla iz Maroka, ali i Alžira, Eritreje, Gvineje i Afganistana.

Prema dostupnim podacima, 90 posto njih su dječaci, a otprilike svaki šesti mlađi je od 15 godina, navodi Guardian, dodajući kako je istraga, koja je objedinila podatke o nestalim maloljetnicima bez pratnje iz svih 27 zemalja EU-a, kao i Norveške, Moldavije, Švicarske i Velike Britanije, utvrdila da su pruženi podaci često bili nedosljedni ili nepotpuni, što znači da bi stvarni broj nestale djece mogao biti mnogo veći. Španjolska, Belgija i Finska dale su podatke samo do kraja 2019. godine, a Danska, Francuska i Velika Britanija nisu ni dale podatke o nestaloj djeci bez pratnje.

Nalazi istrage postavljaju ozbiljna pitanja o tome koliko su europske zemlje sposobne ili voljne zaštititi djecu-migrante bez pratnje, pišu novinari Guardiana uključeni u ovaj projekt.

Izvor: slobodnadalmacija.hr


Ocijenite članak

Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Vezane teme: