SB Online
Promjena teme
Prijava
Pretraži SB Online

U SLAVONIJI ZARAŽENA OSOBA: Provjerili smo kakva je situacija kod nas

PRIJE 2 GODINE
TEKST: L.S./SBOnline

Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prilagodba teksta
KONTRAST
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED
SB Online | U SLAVONIJI ZARAŽENA OSOBA: Provjerili smo kakva je situacija kod nas SB Online | U SLAVONIJI ZARAŽENA OSOBA: Provjerili smo kakva je situacija kod nas

PRIJE 2 GODINE
TEKST: L.S./SBOnline

Prilagodba teksta ▼
KONTRAST
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED

Kako su mediji javili, u Vladislavcima i Karancu potvrđena su dva slučaja zaraze groznicom Zapadnog Nila

Kako se navodi u službenoj obavijesti Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije koja je poslana Državnom inspektoratu, Područnom uredu Osijek - Službi sanitarne inspekcije, provedenim monitoringom odraslih komaraca metodom CDC klopki, tijekom 12 sati izbrojen je povećan broj jedinki (49), piše Glas Slavonije.

Dostavljeno je i izvješće o potvrđenom slučaju pacijenta s "akutnim transverzalnim mijelitisom prouzročenim virusom Zapadnog Nila" na području Općine Kneževi Vinogradi, u naselju Karanac. Jedan čovjek je u težem stanju te je završio u bolnici, kazali su mještani Karanca za Glas Slavonije.

Kakva je situacija kod nas?

Kako je za SBOnline kazao Cvitković prvi slučajevi koji su zabilježeni, zabilježeni su na području naše županije, ali 2012. godine.

"Poslije toga je bilo sporadičnih slučajeva. Sada nismo imali nikakvu prijavu da je kod nas bilo, ali je za očekivati, da je moguće da će biti, s obzirom na to da imamo izvor i imamo komarca koji to prenosi, na našem području, moguće je da će biti, to ne možemo nikada predvidjeti. Za sada nema prijava da je bilo tako oboljelih", kazao je nam je ravnatelj Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Brodsko-posavske županije izv. prof. prim. dr. sc. Ante Cvitković, dr. med.

Što je bolest Zapadnog Nila?

Bolest Zapadnog Nila je prenosiva bolest čiji je uzročnik virus Zapadnog Nila koji se u prirodi održava u ciklusu između ornitofilnih komaraca i ptica. Ptice su primarni rezervoari i glavni domaćini virusa. Virus se umnožava u pticama koje su glavni izvori infekcije. 

Na krajnje slučajne domaćine (ljude, kopitare ili druge sisavce) virus se prenosi ubodom zaraženog komarca. Bolest se ne prenosi s čovjeka na čovjeka kontaktom. Pojavljuje se u ljetnim i ranim jesenskim mjesecima. Infekcija u ljudi nakon inkubacije od dva do šest dana najčešće, u 70 do 80 posto slučajeva prolazi bez simptoma. Tek se kod 20 do 30 posto inficiranih manifestira kao akutna sistemska febrilna bolest praćena povišenom temperaturom, glavoboljom, bolovima u mišićima, zglobovima... 

Radi se o relativno blažem obliku bolesti koji se naziva groznica Zapadnog Nila, čiji simptomi nalik na gripu traju od dva do pet dana. U manje od jedan posto inficiranih može se razviti teži oblik bolesti zbog zahvaćenosti središnjeg živčanog sustava, sa simptomima meningitisa, encefalitisa i vrlo rijetko akutne mlohave kljenuti. Pod povećanim su rizikom za razvoj težeg oblika bolesti starije osobe koje već imaju neku kroničnu bolest, prenosi Index.hr


Ocijenite članak

Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.