SB Online
Promjena teme
Prijava
Pretraži SB Online

STVARANJE ZALIHA GORIVA: Ovo su rokovi trajanja benzina i dizela

SB Online | STVARANJE ZALIHA GORIVA: Ovo su rokovi trajanja benzina i dizela SB Online | STVARANJE ZALIHA GORIVA: Ovo su rokovi trajanja benzina i dizela

PRIJE 2 GODINE
TEKST: Andrea Lužanac

Prilagodba teksta ▼
KONTRAST
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED

Prije samo nekoliko tjedana imali smo priliku vidjeti kako su Požežani i Požežanke pohrlili na benzinske pumpe uoči poskupljenja goriva. Redovi na  benzinskim pumpama bili su neočekivano dugački, ali unatoč gužvi i onaj zadnji kupac koji je stao na kraj reda, smireno je čekao.

Ovakvi prizori mnogima nisu bili jasni, jer čemu gomilanje kada će se ista zaliha kada tada potrošiti. Koliko zapravo gorivo  može biti ispravno nakon što stoji u garažama, šupama ili sličnim mjestima? Ovo je sve, samo ne idealni uvjeti za skladištenje zaliha goriva.

Benzin i dizelsko gorivo skladište se u strogo namjenskim spremnicima, označenima prema važećim propisima Republike Hrvatske. Skladištenje u neadekvatnim spremnicima, osim ugroze za zdravlje i živote ljudi, može dovesti i do degradacije kvalitete te problema prilikom primjene takvog goriva. Ako se gorivo skladišti u namjenskim spremnicima, koji imaju mogućnost održavanja i dreniranja, preporuka je da se benzin čuva do dvije godine, dok se dizelsko gorivo može čuvati do šest mjeseci. U spremnicima može doći do kondenzacije vode uslijed velikih razlika u temperaturi okoliša, kao i do razvoja mikrobiološkog onečišćenja, piše HAK.

Pa da na kraju i zaključimo cijelu priču. Cijela priča o gomilanju goriva kod građana sve više nema smisla. Prema odgovoru INA-e, čuvanje goriva u neadekvatnim uvjetima može ga pokvariti, a dizelsko gorivo je izloženije. Gorivo se inače čuva u namjenskim spremnicima, a samo možemo pretpostaviti koliko mu se skraćuje rok kada ga čuvate kao i većina građana u neadekvatnim spremnicima.

Rok za držanje goriva u kanistrima je tek nekoliko mjeseci. Neki ugljikovodici iz goriva ispare, a neki reagiraju s kisikom iz zraka – što, možete pretpostaviti, nije dobro…

Na kraju vam možemo jedino savjetovati da ne gomilate zalihe goriva u svojim garažama, jer sama kvaliteta istog s vremenom propada, a vaša garaža je bespotrebno popunjena lako zapaljivim materijalom. 


Ocijenite članak

Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Vezane teme: