SB Online
Promjena teme
Prijava
Pretraži SB Online

KAZNE SU VRTOGLAVO VISOKE: Evo koje proizvode ne smijete prenositi iz BiH u RH

SB Online | KAZNE SU VRTOGLAVO VISOKE: Evo koje proizvode ne smijete prenositi iz BiH u RH SB Online | KAZNE SU VRTOGLAVO VISOKE: Evo koje proizvode ne smijete prenositi iz BiH u RH

PRIJE 2 GODINE
TEKST: Andrea Lužanac

Prilagodba teksta ▼
KONTRAST
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED

Hrvati nerijetko odlaze u BiH po gorivo, jer je znatno jeftinije nego u Hrvatskoj. No, osim goriva i hranu je moguće kupiti po povoljnijim cijenama nego u RH. Ipak, Hrvatska kao članica EU ne dopušta unos  mesa, mlijeka i mliječnih proizvoda na svoj teritorij.

Koliko ste samo puta kupili neki proizvod u BiH iako niste sigurni smijete li ga prenijeti preko granice? Sastavljen je popis namirnica koje je i u kolikoj mjeri dopušteno unijeti u Hrvatsku. Iz BiH je u RH dopušteno unijeti: 2 kg mlijeka u prahu za bebe, hrane za bebe i hrane za posebne potrebe po osobi, proizvoda životinjskog podrijetla, kao što su med, jaja, proizvodi od jaja, meso, puževi, žablji kraci, također 2 kg po osobi, do 20 kg ribljih proizvoda, do 125 g kavijara, a svježeg voća i povrća (osim krumpira) do pet kilograma, piše Index.

U Hrvatsku možemo unijeti i kruh, kolače, čokoladu i konditorske proizvode (uključujući i slatkiše). Sve ovo možemo unijeti u Hrvatsku pod jednim uvjetom, a to je da ništa od toga nije punjeno proizvodima od mesa. Ukoliko posjedujemo medicinsku dokumentaciju, možemo unijeti i  nešto gotovih lijekova za osobne potrebe putnika u količinama potrebnim za liječenje najviše do mjesec dana uz obveznu potvrdu liječnika.

Većina građana u RH upoznato je s činjenicom da je  strogo zabranjeno prenošenje svježeg mesa ili suhomesnatih proizvoda, kao i prenošenje mliječnih proizvoda, voća i povrća preko granica EU. Iako su upoznati s ovim pravila nekolicina njih se ipak ne osvrće na ova upozorenja. Podsjećamo, kazne nisu male!

Primjer tome je i vozač koji je uhvaćen na graničnom prijelazu Izačić/Ličko Petrovo Selo s dvije vreće kupusa, točnije 15kg kupusa. Naime, carinici su vozača kaznili  5100 kuna kazne. Kako se navodi u prekršajnom nalogu koji je izdan ovom vozaču, kriv je jer "nije podnio carinsku deklaraciju za robu pod zabranama koja je pronađena u torbama u prtljažnom prostoru i to 15 kilograma svježeg kupusa".

Ipak nije svo zlo u kupusu, carinici su kaznili još tri osobe...
Jedna osoba je zaradila kaznu zbog prenošenja tri bundeve preko granice i to kaznom od 3500 kuna. Moramo priznati kako tri bundeve nikako nisu vrijedne ove kazne. Kažnjena je i jedna osoba koja je preko granice prenosila tri akumulatora. Ova osoba za tri akumulatora dobila je 4000 kn kazne i plus 400 kn za troškove odvoza na otpad.

Kažnjena je i jedna putnica s čak 3000 kuna i to samo zbog prenošenja 10 pašteta preko granice. Kako navodi Index, prošlog vikenda putnica na Graničnom prijelazu Maljevac kod sebe je imala 6 kg svježeg i 5 kg suhog mesa, zbog čega je kažnjena sa 22.000 kn.

Ukoliko planirate prenositi preko granice bilo kakvu robu, morate ju i prijaviti na graničnom prijelazu. Pogledajte pravila...

"Svaka osoba pri ulazu i izlazu iz carinskog područja EU dužna je nadležnom carinskom uredu, odnosno carinskoj službi prijaviti svu robu koju nosi sa sobom neovisno radi li se o osobnim stvarima ili robi koja je predmet uvoza ili izvoza, a radi provođenja carinskog nadzora", kažu iz Carine te nadodaju kako im je u cilju informirati građane BiH kako bi granicu prešli bez neugodnosti.

Oslobođenje od plaćanja carine, PDV-a i trošarine odnosi se na uvoz robe čija ukupna vrijednost po putniku ne prelazi 2200 kn, a ako je riječ o maloljetniku, 1100 kn. Iz BiH u RH nije dopušten unos mesa i mesnih proizvoda, mlijeka i mliječnih proizvoda.

Proizvodi životinjskog podrijetla kao što su med, jaja, proizvodi od jaja, meso puževa, žablji kraci dopušteni su u količini do 2 kg. Uvoz bilja, biljnih proizvoda i drugih predmeta iz trećih zemalja podliježe zabranama i ograničenjima uvoza sukladno posebnim propisima EU o uvozu biljaka i biljnih proizvoda koji su doneseni kako bi zaštitili biljke u EU i održali ih zdravima.

Kako kažu, ti propisi primjenjuju se i na putnički promet, a uključuju i zabrane i ograničenja uvoza bilja i biljnih proizvoda u osobnoj prtljazi putnika. Dopušten je uvoz, uz posjedovanje fitosanitarnog certifikata, samo u količinama namijenjenima za osobnu uporabu putnika ili članova njegove obitelji.

Ukoliko pokušate prijeći granicu bez prijavljivanja robe ili neprijavljivanja sve robe, tu je i novčana kazna za fizičku osobu od 2000 do 50.000 kn.

"Za unošenje ili pokušaj unošenja robe u carinsko područje Unije na skriven način ili iznošenje ili pokušaj iznošenja robe iz carinskog područja Unije na skriven način, za nezakonito izuzimanje ispod carinskog nadzora robe koja nije roba EU bez dopuštenja carinskog ureda te za nepodnošenje carinske deklaracije za robu ili dio robe, ako se radi o robi komercijalne naravi ili robi za koju su propisane zabrane ili ograničenja pri uvozu ili izvozu, čl. 63. st. 1. Zakona o provedbi carinskog zakonodavstva EU-a propisana je novčana kazna za fizičku osobu od 3000 do 100.000 kn", navode iz Carine.

Ako ste već prenosili preko granice neke od ovih proizvoda i niste "uhvaćeni", vjerujemo kako ćete nakon ovoga članka 2 ili više puta dobro razmisliti pri prelasku granice.


Ocijenite članak

Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Vezane teme: